A CEEPUS programról
A CEEPUS program célja, hogy a felsőoktatás területén együttműködő partner intézmények között lehetővé tegye hallgatói és oktatói mobilitások lebonyolítását, speciális kurzusok, valamint hallgatói kirándulások szervezését, támogassa hosszú távú szakmai együttműködések kialakulását a térségben, ezzel elősegítve Közép-Európa stratégiai szerepének erősödését.
Jelenleg a következő országok akkreditált felsőoktatási intézményeibe lehet utazni CEEPUS támogatással:
Albánia, Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Csehország, Észak-Macedónia, Horvátország, Koszovó, Lengyelország, Magyarország, Moldova, Montenegró, Románia, Szerbia, Szlovákia és Szlovénia.
A fenti tagországok mindegyikében található egy országos hatáskörű, a program országos koordinációjáért felelős Nemzeti CEEPUS Iroda (National CEEPUS Office / NCO). Magyarországon ezt a feladatot a Tempus Közalapítvány látja el.
A partnerországok nemzeti CEEPUS irodáinak elérhetőségei a Központi CEEPUS Iroda honlapjának (www.ceepus.info) alján az országzászlókra kattintva érhetők el.
A programba való bekapcsolódás módjai:
|
A program működési keretét a tagországok által felajánlott ösztöndíjhónapok adják. Az aktuális tanévet megelőzően a CEEPUS Miniszteri Konferencián rögzítik az egyes országok által a fentiekben meghatározott célokra biztosított mobilitási keretet, valamint a vendéghallgatók és - oktatók havi illetményét. Mivel minden ország a beérkező ösztöndíjasai részére nyújt támogatást, az ösztöndíjak mértéke országonként változó. Az aktuális támogatási összegek a Központi CEEPUS Iroda honlapján olvashatók, az egyes országzászlókra kattintva.
A CEEPUS megállapodást 1993. december 8-án írták alá a tagországok oktatási miniszterei, így először az 1994/1995-ös tanév második szemeszterében indulhatott meg a hallgató- és oktatócsere a partner intézmények között. 2011-ben elkezdődött a CEEPUS III. szakasza, melyben a program kiemelt figyelmet fordít a kutatási tevékenységek, közös doktori programok támogatására.
2023 szeptemberében Varsóban írták alá a CEEPUS tagországok képviselői a Közép-európai Felsőoktatási Csereprogram újabb, 2025-től megvalósítandó szakaszáról (CEEPUS IV.) szóló nemzetközi megállapodást, amely 2032-ig biztosítja a program jövőjét. Szintén itt vette át Lengyelországtól a CEEPUS program soros elnökségét Magyarország, amelyet a rendezvényen Csák János kulturális és innovációs miniszter képviselt.
A program első 25 évét értékelő kiadvány megtalálható kiadványaink között a honlapunkon.
A hatályos jogszabályok teljes szövege a Központi CEEPUS Iroda honlapján érhető el.