Sikerrel rendeztük meg a Strengthening Networks, Expanding Horizons című nemzetközi műhelytalálkozót és konferenciát
A CEEPUS programot azzal a céllal hozták létre 30 évvel ezelőtt, hogy támogassa a hosszú távú szakmai együttműködések, hálózatok kialakulását a régióban.
A CEEPUS program célja a fentiekkel, hogy elősegítse Közép-Európa stratégiai szerepének erősödését. A program a magyar felsőoktatás számára egyszerre szolgálja a Kárpát-medencén belül a szomszédos országokkal való kapcsolatok elmélyítését – és ennek részeként a határon túli magyarokkal való együttműködést is –, a visegrádi országokkal való szakmai közösség építését, továbbá a nyugat-balkáni országokkal való együttműködés lehetőségét. Emellett hozzájárul az EU Duna Régió Stratégiájának megvalósításához is.
Évről évre növekszik a pályázói igény, egyre népszerűbb a térség felsőoktatási intézményei körében. Ezzel együtt egyre több magyar egyetemi és főiskolai kar, ill. tanszék vesz részt együttműködésben.
A program soros elnökségét 2023-2025 között Magyarország látja el, és az elnökség szakmai támogatásának céljából szervezte meg a Tempus Közalapítvány a Strengthening Networks, Expanding Horizons című nemzetközi műhelytalálkozót és konferenciát a CEEPUS programban részt vevő partnerkoordinátorok, intézményi koordinátorok és nemzeti iroda munkatársak részére.
A két napos program 2024. szeptember 24-én kezdődött. Az első napon a CEEPUS nemzeti irodák munkatársait inspiráló műhelymunka folyt, amelyre a 16 CEEPUS iroda közül 8 tudott résztvevőt delegálni, hogy ezáltal hatékonyan készíthessék elő a CEEPUS IV. szakaszában megvalósítandó új pályázati kört és az új programelemek bevezetését.
Másnap, a nemzetközi konferencián közel 100 fő vett részt, összesen 11 ország 53 egyeteméről. A CEEPUS program történetében egyedülálló nemzetközi konferencia egyúttal a program IV., a 2025/2026-os tanévben kezdődő új szakaszának az előkészítéseként is szolgált.
Bodrogi Richárd, a Tempus Közalapítvány főigazgatója, köszöntőjében bemutatta a konferencia céljait:
- megtölteni a CEEPUS elnökség két évét szakmai tartalommal,
- támogatni a CEEPUS hálózatokat az eredményeik bemutatásában, illetve
- lehetőséget biztosítani a hálózatok vezetőinek új szakmai kapcsolatok kiépítésére.
A főigazgatói beszéd után Michael Schedl, a CEEPUS főtitkára ismertette a program IV. szakaszának újdonságait és az azok mögött meghúzódó célkitűzéseket, és üdvözölte azt a lehetőséget, amit a konferencia biztosít az egyetemek hálózati jó gyakorlatainak bemutatására, és a munkatársak egymás közti tapasztalatcseréjére.
A délelőtti és délutáni szekcióbeszélgetéseken a résztvevők egyebek között megvitatták a rövid programok, a nyári egyetem/intenzív kurzusok és rövidtávú hallgatói kirándulások szervezésének kérdéseit, illetve tájékozódtak a társult partnerekkel (silent partners) folytatott munka örömeiről és kihívásairól.
A mobilitások minőségének fejlesztésről, az eredmények beépítéséről, illetve a hálózatok promóciójáról is kaptak egymástól ötleteket a jelenlevő oktatók és nemzetközi koordinátorok.
A rövid esettanulmányok és a kiscsoportos beszélgetések adták a konferencia tartalmi magját, amelyeknek főbb tanulságait egy záró plenáris összejövetelen osztották meg a szekcióvezetők, és amely után még további networking találkozásokra nyílt lehetősége a résztvevőknek.
A címben jelzett sikerről a konferenciára adott visszajelzések tanúskodnak, ezekből emelünk ki néhányat:
„Szakmailag nagyon színvonalas volt, a hangulata pedig nagyon barátságos. Kiváló alkalmat biztosított, hogy találkozzunk Veletek, ’networkingeljünk’ a hazai és külföldi intézmények képviselőivel. A köszöntők nagyon dinamikusak voltak és a workshopok összefoglalói is frappánsan átadták az ott elhangzottakat. A helyszín és a catering is kifogástalan volt, méltó a CEEPUS programhoz és egy ilyen rendezvényhez.” (SZTE)
„Hasznosnak találtam a konferenciát és jól éreztem magam. Külön öröm volt számomra, hogy az iroda munkatársaival személyesen találkozhattam.” (NYE)
„A tegnapi konferencia margóján tudtam több nemzetközi kollégával is beszélni, köszönet Nektek a szervezésért, hasznos volt az esemény.” (METU)
„Ezúton is szeretném megköszönni a kiváló lehetőséget, hogy részt vehettem és megoszthattam a kollégákkal a tapasztalatokat. Szeretném Önnek személyesen megköszönni és gratulálni a kiváló szervezéshez és végrehajtáshoz!” (NKE)
A konferencia előadásai és az előadók rövid bemutatása elérhető a rendezvény oldalán.